Real Companhia Velha powstała 10 września 1756 roku z nadania króla José I

Real Companhia Velha powstała 10 września 1756 roku z nadania króla José I

Korzenie uprawy winorośli w regionie Douro sięgają prehistorii, a konkretnie epoki kamienia łupanego. Dowodzą tego skamieniałe pestki i szypułki winogron znalezione w grobowcach z epoki.

Wykopaliska wykazały również, że wraz z rzymską okupacją nastąpiła ekspansja upraw winorośli na lewym brzego rzeki Tua, a co za tym idzie ogromny rozwój i bogactwo regionu. Pierwsza pisemna wzmianka o Porto pojawiła się w odniesieniu do wina z Douro wysyłanego z Oporto w 1678 roku. W kolejnych 30 latach eksport tego trunku wzrósł z zaledwie 800 do 8.000 beczek, aby w 1749 roku osiągnąć zawrotną liczbę 19.000 beczek. Znakomity wkład w rozwój tego trunku mieli angielscy marszanci, którzy przypadkiem  dodali brandy do wina, aby to przetrwało podróż morską do ich ojczyzny. Ze zdumieniem odkryli oni, że przez dodanie brandy dotąd cierpkie i surowe wino stawało się delikatne i pełne smaku. W czasie wojny z Francją picie Porto stało się nie tylko przyjemnością i miernikiem luksusu, ale wręcz patriotycznym obowiązkiem każdego anglika. Legenda głosi, że admirał Nelson przed bitwą pod Trafalgarem kreślił na mapie swoje plany palcem maczanym w Porto.
Real Companhia Velha powstała 10 września 1756 roku z nadania króla José I pod auspicjami premiera Sebastiăo José de Carvalho e Melo, hrabiego Oeiras i Markiza de Pombal. Od tamtego czasu działa nieprzerwanie pozostając wierną starej tradycji  produkcji najznakomitszych Porto. Kompania została stworzona przez najbardziej doświadczonych farmerów z okolic Oporto i otrzymała zadanie podtrzymywania tradycyjnych metod uprawiana winorośli i produkcji wina . W 1781 roku trunków Real Compahnia Velha miała okazję skosztować caryca Katarzyna, a w czasie wojen napoleońskich Porto stanowiło składnik racji żywnościowych generałów cesarza Napoleona. Co ciekawe, w tym samym czasie, po drugiej stronie frontu pił je Lord Wellington i jego przyboczni. W XIX wieku producent, dzięki protekcji Portugalskiej Misji Dyplomatycznej zaopatrywał w znakomite Porto prawie cały świat. O potędze Kompanii niech świadczy fakt, że posiadała ona nie tylko własną flotę handlową, ale również znaczącą flotę wojenną chroniącą statki handlowe przed piratami.
W 2006 roku winiarnia świętowała 250 lat istnienia. Historia kryjąca się za nazwą Real Compahnia Velha nie pozwala wątpić, że mamy do czynienia z jednym z najznakomitszych Porto świata, a niemal stuletnia dominacja na rynku pozwala twierdzić, że historia Real Companhia Velha to historia Porto.

VOYAGER WineClub

[flagallery gid=3 name=”Gallery”]
SHARE IT: