Święto Beaujolais nouveau czas zacząć !

Beaujolais nouveau – zwycięstwo marketingu Francuzów

Beaujolais nouveau – zwycięstwo marketingu Francuzów

Jak co roku w każdy trzeci czwartek miesiąca listopada rozpoczyna się święto młodego przeważnie czerwonego wina francuskiego, pochodzącego z okręgu o tejże nazwie, w najbardziej na południe usytuowanej części rejonu Burgundii i produkowane z odmiany winogron Gamay noir (dawniej również pinot noir).

Popularny na całym świecie Bożolak swoją sławę zdobył nie dzięki wytworności, lecz tak naprawdę zabiegowi marketingowemu Francuzów. Co w tym dziwnego? Niby nic, ale dla przeciętnego miłośnika wina czymś nie naturalnym będzie fakt,  iż prawdziwy Francuz Beaujolais nouveau nie pija. Tak naprawdę to picie Beaujolais nouveau kojarzy mi się bardziej ze snobistycznym zwyczajem, i co jeszcze bardziej mnie zdumiewa to zachwycanie się nim. Oczywiście każdy ma swoje gusta, ale ja przedkładam nad Bożolaka wina bardziej wyrafinowane.

Od dzisiejszego czwartku każdy może przekonać sie jakie w tym roku jest Beaujolais. Bo co roku jest inne! Raz ma bardziej wyczuwalne owoce, raz taniny a może w tym roku zaskoczy jeszcze czymś więcej ? Jedno z pewnością się nie zmienia – po wypiciu kilku pełnych lampek na drugi dzień głowa boli tak samo jak co roku !

Beaujolais nouveau est arrive!

Marcin Wołoszczak

SHARE IT: