Poseł i jego kolekcja. Fot. Tomasz Rytych/Newspix.pl

Poseł i jego kolekcja. Fot. Tomasz Rytych/Newspix.pl

Tak, tak – Janusz Palikot też ma swoje tajemnice. Odkrywamy je w dniu jego 46 urodzin. Najgłośniejszy polityk ostatnich miesięcy, przez jednych uwielbiany, przez innych uważany za niezbyt zrównoważonego zawsze budził emocje. Ale nie każdy wie, że Janusz Palikot jest wielkim wielbicielem wina. Co więcej, jego piwnica przez 15 lat wypełniła się ponad 3000 butelek!

Rok temu gdy Janusz Palikot był jeszcze politykiem PO swoje 45 urodziny świętował degustując najstarsze wino ze swojej kolekcji. Miało dokładnie tyle lat co otwierający butelkę jubilat. Był to burgund z 1965 roku. Wino jest pasją, którą od wielu lat pielęgnuje. Dzięki zamiłowaniu, wiedzy i oczywiście możliwościach zbiór jego win wygląda naprawdę imponująco. Nie chodzi tu tylko o ilość butelek, ale przede wszystkim o wina z naprawdę udanych roczników. Jest też posiadaczem win najbardziej niekonwencjonalnego z Włoskich winiarzy – Joske Gravnera (jako jeden z nielicznych leżakuje swoje wina w specjalnych amforach zakopanych w ziemi).

Poseł Janusz Palikot prezentuje swój własnoręczny wyrób. Fot. Tomasz Rytych/Newspix.pl

Poseł Janusz Palikot prezentuje swój własnoręczny wyrób. Fot. Tomasz Rytych/Newspix.pl

Jakie wina są najlepsze według Janusza Palikota? Białe – z Austrii i Włoch. Czerwone – naturalnie Hiszpańskie, Portugalskie i Włoskie. Ale Janusz Palikot ma jeszcze inne zamiłowanie! Sam stara się wydobyć z winogron to co najlepsze. Poddaje je fermentacji i…  Pół żartem, pół serio – wódka „PaliKota” gości już na niektórych półkach. Kto wie, może za jakiś czas doczekamy się na naszym rynku win sygnowanych nazwiskiem najbardziej kontrowersyjnego polityka ostatnich lat ?

Panie Januszu – STO LAT !

Marcin Wołoszczak

SHARE IT: