Nie sugerujemy się ceną, ufamy własnemu gustowi, pijemy to wino, które nam smakuje - radzi na łamach Fakt-u minister zdrojewski. Fot. Fakt

Nie sugerujemy się ceną, ufamy własnemu gustowi, pijemy to wino, które nam smakuje - radzi na łamach Fakt-u minister zdrojewski. Fot. Fakt

Dobre wino nie musi być drogie – zapewnia na łamach Faktu Bogdan Zdrojewski – minister kultury. Jak dowiedziała się redakcja dziennika polityk jest nie lada ekspertem w tej dziedzinie.

Fotoreporter Faktu zarejestrował zakupy ministra w sklepie należącym do innego wielkiego znawcy win – Marka Kondrata. Bogdan Zdrojewski nie ukrywał, że lubi wina. Przed Faktem wylicza dobroczynne ich właściwości – kojący wpływ na układ krążenia, poprawa trawienia i co najważniejsze – „wino jest zdrowsze od wódki”. Ale jednocześnie minister przestrzega, aby nie nadużywać i tego alkoholu – „Winami nie należy się upijać. To nie jest woda mineralna, którą należy gasić pragnienie ” – zaznacza na łamach gazety.

A oto rady serwowane przez Pana ministra na łamach Fakt-u :

„Na co zwracać uwagę przy zakupie wina:
* Nie sugerujemy się ceną, ufamy własnemu gustowi, pijemy to wino, które nam smakuje
* zwracamy uwagę na to, czy jest oryginalne, na etykiecie powinna być informacja dotycząca kraju, regionu z którego pochodzi oraz potwierdzenie, że przeszło kontrole.
* należy uważać z winami wiekowymi, im starsze, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie bardzo ciężkie, ma większą zawartość alkoholu, bardziej obciąża organizm
* Wino czerwone należy pić w temperaturze pokojowej (europejskiej) – nie chłodzimy go bo traci wtedy na wartości smakowej. Z kolei wino białe chłodzimy w lodówce (nie w zamrażalniku)
* Nie pijemy wina jak wodę, to nie jest napój do gaszenia pragnienia, delektujemy się nim pijąc małe łyki.”

Skoro Pan minister tak lubi wina, może (choć to nie jego resort) poczyni kroki ułatwiające start polskim winiarzom i importerom? Swoją drogą ciekawe jakie zdanie Bogdan Zdrojewski ma o Polskim winie, o ile udało mu się go degustować.

Marcin Wołoszczak

SHARE IT: