Wina z Castello Vicchiomaggio od lat goszczą na stołach najlepszych restauracji

Wina z Castello Vicchiomaggio od lat goszczą na stołach najlepszych restauracji

Legendarny zamek, którego korzenie sięgają V wieku jest uważany za jeden z najpiękniejszych w całej Toskanii. Ulokowany w ścisłym centrum regionu Chianti, w połowie drogi między Florencją, a Sieną. Jest klejnotem pośród wzgórz usłanych winną latoroślą.

Wybudowany jako rezydencja rodu Lombardów, pełnił funkcje obronne jako wysunięta stanica strzegąca pobliskiej Florencji w czasie konfliktów ze Sieną. W renesansie budowla warowna została przekształcona w ekskluzywną posiadłość, gdzie natchnienia szukali wielcy tego świata, w tym Leonardo da Vinci, który był tam częstym gościem podczas malowania Mona Lisy, czy też Francisco Redi, twórca między innymi książki „Bachus w Toskanii”.
Dziś średniowieczne mury w kolorze piaskowca majestatycznie górują nad zielonymi wzgórzami porośniętymi winogronami szczepu Sangiovese oraz drzewkami migdałowymi i oliwnymi. Tworzy to niesamowitą panoramę, a padające promienie słoneczne sprawiają, że atmosfera spędzanych chwil staje się bajkowa.
Przełomowy dla historii winnicy i zamku okazał się wiek XX, gdy jego właścicielem został wielki znawca win i znakomity winemaker John Matta z żoną Paolą. Ich ogromna pasja i  zaangażowanie oraz wspaniałe warunki enologiczne regionu Chianti zaowocowały powstaniem kolekcji wyśmienitych win typu Chianti i Super Toskan. Pasja i mistrzostwo zostały docenione w 1997 roku poprzez przyznanie tytułu najlepszego winiarza Włoch. Osiągnięcie to udało mu się powtarzać w latach 2002 i 2005. Winiarnia jest także członkiem prestiżowego Comitato Grandi Cru d’Italia – stowarzyszenia 140 najlepszych włoskich winiarni.

W renesansie budowla warowna została przekształcona w ekskluzywną posiadłość

W renesansie budowla warowna została przekształcona w ekskluzywną posiadłość

Wina z Castello Vicchiomaggio od lat goszczą na stołach najlepszych restauracji Nowego Jorku, Londynu i Paryża, a sztandarowe pozycje jak Agostino Petri, Ripa delle More czy FSM są uważane przez najważniejsze wydawnictwa winiarskie za najlepsze w swojej klasie. Agostino Petri Chianti Classico Riserva został okrzyknięty przez Decanter International jednym z 7 wspaniałych Chianti Classico świata, Ripa delle More to Ambasador Toskanii na targach Vinexpo w Bordeaux, a FSM to zdobywca 3 kieliszków prestiżowego przewodnika Gambero Rosso.
Dzięki VOYAGER WineClub trunków z Castello Vicchiomaggio mieli okazję spróbować światowi przywódcy i laureaci Nagrody Nobla, którzy gościli na obchodach 25-lecia przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie. Co roku przyjaciele Fundacji Instytutu Lecha Wałęsy, w tym znakomici polscy politycy, ambasadorowie różnych krajów, przedstawiciele świata mediów, kultury, sztuki i wielkiego biznesu spotykają się degustując wina z kolekcji VOYAGER WineClub, w której niezmiennie od wielu lat perłą w koronie jest kolekcja włoskich win od Castello Vicchiomaggio.

VOYAGER WineClub

[flagallery gid=1 name=”Galeria zdjęc Castello Vicchiomaggio” skin=default_int]
SHARE IT: